صفحه اصلیمدیریتفرآیندهاآیین نامه هافرم هادل نوشته هاپیوندهاکلام نابمناسبت هاعلمیتماس با ما
رهبر انقلاب اسلامي :بسيج پديده كم نظير انقلاب اسلامي است كه ميتواند در همه بخش هاي مورد نياز حضور فعالي داشته باشد و گره هاي مشكل را باز كند . 

ویژه ها

چهل سالگی انقلاب اسلامی

کد خبر: 17948 تاریخ انتشار: 1397/11/21

بزرگداشت چهل سالگی انقلاب

انقلاب اسلامی ایران اکنون در آستانه عبور از چهل سالگی خود قرار گرفته است و دشمن با تمام توان و بیش از گذشته در صدد ایجاد اخلال در دستگاه محاسباتی مردم و نخبگان کشور است. سوال اساسی در این بین این است که دشمن چگونه و از چه طریقی می خواهد به ملت ایران الغا کند که انقلاب اسلامی به حق نیست و نمی تواند خواسته های آنان را برآورده کند؟ و نخبگان انقلابی چگونه می توانند در این عرصه روشنگری کنند و موجبات تقویت و تعالی درخت پرثمر انقلاب شوند؟ برای پاسخ به این سوال ها 4 محور زیر را از نظر می گذرانیم: 

1-دشمن به وفور اعلام نموده است که نباید بگذاریم انقلاب اسلامی ایران، چهل سالگی خود را ببیند! پرچمدار این ادعا جان بولتون (مشاور امنیّت ملّی ایالات متّحده آمریکا) است. وی می گوید: «نتیجه بازبینی سیاست‌های ترامپ در قبال ایران و آنچه بسیاری از ما در ایالات متحده به سمت آن حرکت می‌کنیم، باید این باشد که انقلاب سال 1979 آیت‌الله خمینی تا جشن چهل‌سالگی‌اش دوام نیاورد.»

مقام معظم رهبری (حفظه ا. . .) نیز در 19 دی ماه سال جاری فرمودند: 

«یکی از دولتمردان آمریکایی(جان بولتون) در جمع یک مشت اوباش و تروریست گفت امیدوار است یا آرزو دارد که جشن کریسمس ۲۰۱۹ (4 دی ماه 97) را در تهران بگیرد؛ جشن کریسمس ۲۰۱۹ همین چند روز پیش بود. محاسبات آنها اقتضا می کند که یک چنین امیدی داشته باشند؛ مثل امید صدّام ‌حسین که [می خواست] یک هفته‌ای بیاید تهران، مثل امید مزدور دیگرشان منافقین که از کرمانشاه راه بیفتند در ظرف سه روز مستقیم خودشان را برسانند تهران.»

2-انقلاب اسلامی ایران در حالی قرار است چهل سالگی خودش را جشن بگیرد که 70 درصد جمعیت امروزش از سال 1357 به بعد به دنیا آمده اند و اگر قدرت درک و فهم انسان 10 سالگی در نظر گرفته شود باید گفت 80 درصد جمعیت، انقلاب را درک نکرده اند و بالطبع 70 درصد جنگ و امام را درک نکرده اند. بنابر این مطالبه بزرگداشت عظیم این انقلاب با آمار مذکور یک مطالبه کاملاً به موقع و بجاست. 

3-تمامی فداکاری ها و ایثارگری ها و از جان گذشتی های خالصانه، همچون بسیاری از نظام ها و کشورهای جهان، در چهل سالگی انقلاب اسلامی نیز شایسته بهترین ارج گزاری هاست. فداکاری های عظیمی که تنها بخش قابل توجهی از آن به شرح زیر است: 

- بالغ بر 230 هزار شهید

- بیش از 600 هزار جانباز که هفت هزار نفر از آنها بیماری اعصاب و روان دارند.

- بیش از 42 هزار آزاده

- پیدا نشدن پیکر مطهر 3 هزار مفقود الاثر دفاع مقدس(از بین 25 هزار مفقود الاثری که تا کنون و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در عملیات تفحص تاکنون پیدا نشده اند و این عزیزان نیز سهم بسزایی در پیشرفت ها و اقتدار جمهوری اسلامی داشته اند.)

4-پیروزی های مداوم انقلاب در دوران تثبیت، از جمله محورهای مهم چرایی این بزرگداشت است. این که چرا با وجود طراحی و عملیاتی سازی انواع توطئه های براندازانه بر علیه ایران اسلامی، دشمن هنوز نتوانسته به اهداف خود دست یابد، این از جمله نقاط قوت و ثمربخشی نظام اسلامی ایران است که در در چهل سالگی آن باید این توطئه های مکرر بیان شود و حقانیت و قوت و استقامت نظام نشان داده شود.

 موارد زیر ازجمله اظهار نظرهای برخی شخصیت ها و اندیشمندان آمریکائی در باب موفقیت های روز افزون انقلاب اسلامی ایران است: 

-ریچارد هاس رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا: 

«ما در عصر بی قطبی و چند قطبی به سر می بریم. آمریکا دیگر ابرقدرت نیست. آمریکا یک قدرت است و ما شاهد قدرت های نو ظهوری خواهیم بود که ایران یکی از آنهاست. ایران یک قدرت جهانی خواهد شد»

-برژینسکی بعد از شکست های پی در پی آمریکا در منطقه: 

«کدام دیوانه ای، آمریکای ابرقدرت را به دره کنونی آورده است. دموکرات های احمق، جمهوری خواهان کم عقل و یا ایران؟ ما در شرایط عجیب و پیچیده ای به سر می بریم.»

-شیرین هانتر: 

«قبلا ناو آمریکا روشن می شد چند کشور سقوط می کردند. الآن ناو آمریکا و افسران زبده آن از ناوهای ایران حتی از قایق های موتوری ایران فرار می کنند.»

-کسینجر : 

«امپراطوری ایران به گونه ای است که تصمیم گیری بدون ایران غیر ممکن است»

در اکثریت نامه های ارسالی از مقامات آمریکا به تهران آمده است که: بدون جمهوری اسلامی ایران، مسائل منطقه و بین الملل حل نخواهد شد. 

-تعدادی از اندیشمندان استراتژیک آمریکا: 

«ما در سال 1953 با 40 هزار دلار در ایران کودتا انجام دادیم اما اگر خواسته باشیم امروز این جابجایی را در حکومت ایران داشته باشیم نیازمند150 هزار نیروی نظامی ویژه و400 هزار میلیارد دلار بودجه هستیم.»

-مؤسسه بروکینز: 

«برای حمله موفق به ایران 800 هزار نیروی نظامی لازم داریم نه 150 هزار، آن هم در صورتی که ایران از همه ظرفیتش (بسیج عمومی) استفاده نکند.»

چالش ذهنی داشته ها

 رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی فرمودند: 

«به نظر من مهم‌ترین چالش کشور ما یک چالش ذهنی است، یعنی همین ‌‌که افکار عمومی نمی دانند چقدر ثروت در اختیار کشور هست؛ بعضی از مسئولین ما هم متأسّفانه نمی دانند چقدر ثروت- ثروت انسانی و ثروت طبیعی- در اختیار کشور هست؛ دشمن هم از همین دارد استفاده می کند. دشمن می خواهد بگوید که شما نمی توانید یا ندارید؛ بنده اصرار دارم به مردم بگویم که ما می توانیم و ما دارا هستیم و امکاناتمان فراوان است» 1/1/1397 

 رافع این چالش ذهنی، روشنگری و تبیین دستاوردها بر محور «ما می توانیم» هاست. دستاورد های زیر متکی به آمار مؤسسات و مراکز معتبر جهانی است که در ادامه به بخشی از آن ها اشاره می شود: 

-از نظر آمار بانک جهانی؛ ایران در باب امید به زندگی طی این 40 سال از 82 کشور پیشی گرفته است. امید به زندگی ایران در سال 1960، 45 سال بوده است در حالی که امید به زندگی ایران در سال 2016، 76 سال است. 

-از منظر سازمان بهداشت جهانی؛ ایران جزو 20 کشور با پایین ترین خودکشی (از مجموع 183کشور، رتبه 164 ) است در حالی که اروپا بیشترین آمار خودکشی را دارد.

-از نگاه اطلاعات نامه جهانی سازمان سیا؛ ایران رتبه دوم جهان در ذخایر اثبات شده گاز طبیعی را دارد. رتبه پنجم جهان در ذخایر اثبات شده گاز طبیعی، رتبه سوم جهان در تولید گاز طبیعی و رتبه دوازدهم صادرات گاز مایع شده را دارا می باشد. 

-جزو 8 قدرت برتر جهان از نظر پایگاه اینترنتی امریکن اینترست

-سایت نارون مگ هر ساله اقدام به انتشار لیست قدرتمندترین ارتش‌های جهان می‌کند که توسط مؤسسه گلوبال فایر پاور (Global Firepower) منتشر می‌شود. لیست قدرتمندترین ارتش های جهان در سال ۲۰۱۸ نیز توسط این مؤسسه در روزهای اخیر منتشر شده است. اگر چه لیست قدرت نظامی کشورها توسط نهادها و مؤسسات مختلفی ارزیابی و منتشر می‌شود، اما لیست مؤسسه گلوبال فایر پاور به دلیل در نظر گرفتن بیش از ۵۰ متغیر و دقت بالاتر، جایگاه ویژه‌ای یافته است. رتبه ایران بدون در نظر گرفتن امکانات و تجهیزات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صعود ۷ پله‌ای در رتبه ۱۳ قرار گرفته است. 

- بنا به نظر مؤسسه معتبر جهانی فوترون، ایران یکی از قدرت های نوظهور در عرصه فن آوری فضایی و یازدهمین کشور از نظر توسعه در عرصه فناوری های فضایی است. ایران در جمع یازده کشور دارای فناوری پرتاب ماهواره قرار دارد. 

-و . . .

نیم نگاهی به قبل از انقلاب

200 سال از انقلاب صنعتی غرب گذشته بود که رضا شاه و محمدرضا شاه سرکار آمدند. دوره 53 ساله پادشاهی این پدر و پسر، اوج پیشرفت کشورهای غربی و شرقی بوده است. سؤال اینجاست که چرا در اوج پیشرفت های علمی و فناوری دنیا، ما در اوج پسرفت و عقب ماندگی بودیم. شاهان پهلوی هیچ محدودیتی در صادرات نفت نداشتند، هشت سال جنگ تحمیلی، 17 هزار شهید ترور، انواع تحریم ها و فشار های متعدد فرهنگی، اقتصادی و روانی نداشته اند و به جای آن بهترین رابطه ها را نیز با آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای پیشرفته غربی داشته اند، پس چرا ایران آنطوری که لیاقتش را داشت به پیشرفت و اقتدار منطقه ای و بین المللی نرسید؟

 

دستاوردهای انقلاب اسلامی

1- قطعاً یک گزارش مستند خوب، هنگامی از باورپذیری و اثرگذاری مضاعف برخوردار خواهد بود که در قیاس با شاخص‌های خاص و ملموس تنظیم و ارائه شود، از همین رو پیشنهاد می‌شود، گزارش دستاوردهای انقلاب اسلامی، حتی‌المقدور در قیاس با شرایط مختلف شامل؛ بیان دستاوردها در قیاس با شرایط موضوع موردنظر در قبل از انقلاب و قیاس با کشورهای همجوار با کشورهای هم‌سطح در سایر نقاط جهان تهیه شود.

2- بدیهی است که بخشی از برخی از اقدامات صورت گرفته طی عمر با انقلاب اسلامی از جمله؛ گسترش راه‌ها و یا توسعه خدمات شهری، روالی عادی محسوب می‌شود، که احتمالاً می‌توانست در هر شرایطی محقق شود، اما بخش عمده‌ای از این اقدامات ازجمله برخورداری نسبتاً سریع و کاملاً فراگیر اکثر شهرها و به‌ویژه روستاهای کشور از نعمت آب، برق، گاز، تلفن و امثال آن، ناشی از کار جهادی و روحیه انقلابی مردم و مسئولین در طول انقلاب بوده و کار مضاعفی است که قطعاً اگر انقلاب اسلامی رخ نداده بود، با این سرعت و گستردگی محقق نمی‌شد.

3- با توجه به این‌که غالب دولت‌های جمهوری اسلامی از ابتدا تاکنون، متناسب با شرایط خود دارای نقاط ضعف و قوت بوده‌اند، خوب است در تهیه گزارش مورد اشاره، ضمن استفاده از کمک و مساعدت آماری و اطلاعاتی دستگاه‌های مختلف دولتی در سه قوه، حتی‌المقدور از بیان فعالیت‌های یک دولت خاص اجتناب و از دستاوردها به شکل کلی و در قالب عملکرد نظام اسلامی و به شکل موضوعی نام برده شود.

4- همچنین در گزارش،ها، بیان علل موفقیت برخی از دستگاه‌ها و صنایع داخلی نسبت به سایر بخش‌ها و دیگر صنایع نیز حائز اهمیت فراوان است، چرا که به‌نظر می‌رسد در این عرصه، صنایعی موفقیت بیشتری کسب کرده‌اند که با جدیت و دقت بیشتر به توصیه‌ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی (دامت برکاته) عمل کرده‌اند.

برای مثال؛ در مورد نیروهای مسلح و صنایع دفاعی، باید از، قدرت ایمان و توکل، روحیه انقلابی و عملکرد جهادی و نیز ارتباط این بخش با دانشگاه و مراکز علمی و اعتماد به جوانان و نخبگان و در نهایت، تلاش برای استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی (نیروهای درونزا)، به‌عنوان راز موفقیت آنها نام برد، بخشی که به یُمن توجه به رهنمودهای رهبری، توانسته است از یک نظام کاملاً وابسته به نیروی کاملاً مستقل و مقتدر و از یک واردکننده بزرگ محصولات نظامی، به یکی از صادرکنندگان ممتاز این محصولات به بیش از 38 کشور جهان تبدیل شود.

5- بی‌شک ایران اسلامی از نظر مادی و معنوی یکی از ثروتمندترین کشورهای بالقوه و بعضاً بالفعل جهان است و لذا برای اثبات راهبرد «ما می‌توانیم» و «خواستن توانستن است»، لازم است داشته‌ها و ظرفیت‌های مادی و معنوی فراون و متعددی را که خداوند به جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان پرچمدار احیاء اسلام ناب محمدی(ص) عنایت فرموده، به درستی و با دقت به جامعه معرفی شود.

6- همان‌گونه که اشاره شد، برای جلب اعتماد عمومی جامعه، باید در کنار پرداختن به دستاوردهای متعدد و متنوع انقلاب اسلامی، به شکل صادقانه و البته هوشمندانه، به کم‌کاری‌ها و کاستی‌ها و البته علل مختلف و متعدد داخلی و خارجیِ نابسامانی‌های موجود نیز پرداخته شود.

به عنوان مثال؛ با توطئه نظام استکباری و سایر دشمنان انقلاب اسلامی، در جریان جنگ تحمیلی بیش از 220 هزار نفر از خالص‌ترین، مومن‌ترین، متعهدترین و باانگیزه‌ترین جوانان کشور که بسیاری از آنها در زمره متخصصینِ تراز اول کشور قرار داشتند به شهادت رسیدند و همزمان و پس از آن نیز منافقین و دیگر مزدوران نظام سلطه، با ترور بیش از 17000 نفر از مسئولین، نخبگان، دانشمندان و مردم انقلابی، ایران اسلامی را از برکت وجود آنها یعنی کسانی که می‌توانستند، دستیابی به آرمان‌های انقلاب اسلامی را تسهیل و تسریع نمایند، محروم ساختند.

بی‌تردید خسارت مادی و معنوی این دو اقدام رذیلانه دشمن در هر کشور دیگری، به تنهایی کافی بود تا زمینه سقوط آن را فراهم نماید و لذا اگر عنایت الهی و حمایت مردمی نبود، شاید اکنون اثری از نظام نوپای انقلاب اسلامی نیز برجای نمانده بود.

البته در کنار این موارد، نقش و تاثیرِ ضعف و ناکارآمدی نظام فرهنگی و آموزشی در کادرسازی و تربیت نیروی انسانی تراز انقلاب و یا ضعف و سستی سیستم نظارتی و کنترلی و در نتیجه کمبود نیروی انسانی واجدشرایط، عدم شایسته‌سالاری، ناتوانی و ناکارآمدی و یا خیانت و انحراف فکری و اخلاقی برخی از مسئولین و همچنین گرفتار شدن برخی از مردم و مسئولین در دام نقشه‌های شیطانی رسانه‌های معاند و امثال آن در بروز برخی نابسامانی‌ها نیز انکارناپذیر است و حتی‌المقدور باید به آنها نیز پرداخته شود.

 

 


ارسال نظر

ایمیل:
تصویر امنیتی:
 Security code


  • نظرات بینندگان
هیچ نظری برای این خبر نمایش داده نشده است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این درگاه متعلق به دانشگاه بوعلی سینا می باشد.